Porady

ochrona danych osobowych szkolenie

Zespół do obsługi szkół i przedszkoli a zbiory danych

Jakie zbiory danych musi zgłaszać Zespół do obsługi szkół i przedszkoli?
Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że gmina czy powiat tworzą jednostki organizacyjne – zespoły do obsługi podlegających im szkół i przedszkoli. Ich zadania to głównie obsługa finansowa i kadrowa szkół. Każdy dyrektor szkoły/przedszkola zawiera z takim z zespołem porozumienie – udziela mu upoważnienia do obsługi.

więcej…

Young beautiful receptionist isolated on white

O czym pamiętać przy udostępnianiu danych osobowych

Z udostępnianiem danych osobowych ma do czynienia każdy z nas. Zamawiając usługę, zakładając konto w banku, kupując bilet na pociąg jesteśmy proszeni o podanie różnego rodzaju danych osobowych. Podajemy je pisemnie w formularzach, informujemy podczas rozmowy, wysyłamy za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zawsze należy zachować ostrożność i pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami.
więcej…

ochrona danych osobowych szkolenie

Wyznaczenie i obowiązki ABI

Wśród kadry kierowniczej panuje przekonanie, że wyznaczanie ABI w organizacji to zbędna formalność, natomiast pracownicy bronią się przed dodawaniem im dodatkowych obowiązków. Tymczasem rolę Administratora Bezpieczeństwa Informacji można porównać do posiadania w budynku gaśnicy a gaśnica jest przecież niezbędna.
więcej…

umowa

Dane osobowe w umowach cywilnoprawnych

Ostatnio ważnym zagadnieniem są dane osobowe w umowach. Wiele firm czy instytucji ma problem z prawidłowymi zapisami w umowach z klientami, w części dotyczącej ochrony danych osobowych. Pytanie o dane osobowe klienta pojawia się przede wszystkim w sytuacji, gdy konieczne jest sporządzenie umowy. Nie ma jednej definicji, precyzującej tego typu zapisy w umowach. Warto więc wiedzieć, jakie informacje powinny się tam znaleźć, aby spełnić najważniejsze wymagania, stawiane Administratorom Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie: http://www.giodo.gov.pl/317/id_art/1431/j/pl/