Kradzież danych osobowych

Kradzież danych osobowych to wg większości z nas problem dotyczący jedynie dużych firm czy korporacji. Tymczasem dotyczy to każdego z nas i może mieć bardzo poważne konsekwencje, w tym finansowe.


Mimo coraz większej świadomości na temat konieczności ochrony swojej prywatności nadal często przekazujemy swoje dane bez dokładnego sprawdzenia komu. Taki brak ostrożności może nas później wiele kosztować.
O tym, że padliśmy ofiarą oszustów i nasze dane zostały wykradzione możemy dowiedzieć się nawet wiele lat później. Skradzione dane mogą zostać wykorzystane do założenia konta w banku, zaciągnięcia pożyczki czy kredytu a po spłatę należności komornik zwróci się do nas. Wyjaśnienie takiej sprawy jest czasochłonne i trudne, zwłaszcza kiedy trudno ustalić okoliczności i czas kradzieży danych. Z pewnością procedury będą wymagały stawiania się na wezwania organów ścigania, dopełniania różnych formalności, zaświadczeń.

Minister Andrzej Lewiński przedstawił ostatnio projekt utworzenia, oczywiście we współpracy z GIODO, specjalnego rejestru osób, którym skradziono tożsamość. Dzięki niemu nie będą one musiały składać wyjaśnień we wszystkich postępowaniach prowadzonych przez policję czy sąd. Wystarczy bowiem jednorazowe oczyszczenie ich z zarzutu i odnotowanie tego w rejestrze.
Warto jednak wcześniej zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i zgodnie z przysłowiem nie być „mądrym po szkodzie”. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy udostępnianiu danych opisywaliśmy tutaj: http://www.bezpieczne-dane.eu/dobre-praktyki/o-czym-pamietac-przy-udostepnianiu-danych-osobowych/

 

Polecamy również:

Niefrasobliwość częstą przyczyną kradzieży tożsamości http://www.giodo.gov.pl/520/id_art/8950/j/pl/