O czym pamiętać przy udostępnianiu danych osobowych

Z udostępnianiem danych osobowych ma do czynienia każdy z nas. Zamawiając usługę, zakładając konto w banku, kupując bilet na pociąg jesteśmy proszeni o podanie różnego rodzaju danych osobowych. Podajemy je pisemnie w formularzach, informujemy podczas rozmowy, wysyłamy za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zawsze należy zachować ostrożność i pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

O czym pamiętać przy udostępnianiu danych osobowych?

  • Podając dane osobowe musimy zostać poinformowani o tym, kto zostaje Administratorem Danych (pełna nazwa z adresem) oraz o konkretnym celu ich przetwarzania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele firm prosi od razu o zgodę na wykorzystywanie danych w celach marketingowych – nie musimy wyrażać na to zgody.
  • Nie zostawiamy dokumentów typu dowód osobisty w „zastaw” np. za wypożyczony sprzęt.
  • Jeśli pracownik banku czy urzędu potrzebuje danych z dokumentu powinien je spisać w naszej obecności.
  • Podajemy jedynie te dane, które są niezbędne do realizacji usługi.
  • Pamiętajmy o naszym prawie do wglądu do powierzonych danych oraz o możliwości odwołania udzielonej zgody (Ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje możliwość złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych).

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli podania danych osobowych wymaga od nas konsultant telefoniczny. Przedstawienie oferty handlowej nie wymaga podania szczególnych danych klienta. Dodatkowo nie mamy możliwości zweryfikowania czy faktycznie rozmawiamy z osobą, za którą nasz rozmówca się podaje. W żadnym wypadku nie udostępniamy przez telefon haseł czy kodów dostępu np. do konta w serwisie bankowym.